Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի (այսուհետ՝ Հիմնադրամ) և Ուզբեկստանի Հանրապետության ավանդների երաշխավորման գործակալության միջև 2025 թ. հուլիսի 18-ին ստորագրվել է Փոխըմբռնման և համագործակցության հուշագիր, որի շրջանակներում ս. թ. օգոստոսի 26-28-ը Երևանում հյուրընկալել ենք Ուզբեկստանի Հանրապետության ավանդների երաշխավորման գործակալության պատվիրակությանը։
Հիմնադրամի կողմից ներկայացվել են ներդրումային քաղաքականության և երաշխիքային միջոցների կառավարման կարգավորումները և մոտեցումները։ Ուզբեկստանի Հանրապետության գործընկերները կիսվել են այս տարվա սկզբին իրենց կողմից իրականացված ավանդների հատուցման դեպքի մանրամասներով։

18 июля 2025 года между Фондом гарантирования возмещения банковских вкладов Армении (далее — Фонд) и Агентством по гарантированию вкладов Республики Узбекистан был подписан Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве. В рамках Меморандума 26–28 августа текущего года Фонд принял в Ереване делегацию Агентства по гарантированию вкладов Республики Узбекистан.
Фондом были представлены регламенты и подходы к инвестиционной политике и управлению гарантийными средствами. Партнёры из Республики Узбекистан поделились подробностями случая возмещения вкладов, осуществлённого ими в начале этого года.